Костел Єзуїтів. Острог

Костел Єзуїтів. Острог

Фортуна Ілля
полотно, олія, 65 x 75, Kиїв, 2006р.

Єзуїтський колегіум з костелом в ім’я святих Ігнатія Лойоли та Франциска Ксаверія був заснований на кошти власниці Острога Анни-Алойзи Ходкевич. Протягом ХVІІ ст. це була найбільша єзуїтська колегія в краї. Закладення наріжного каменя відбулося у 1626 р. Будівництво провадив італійський архітектор С. Браун. Однак, коли у зведених стінах з’явилися небезпечні тріщини, фундаторка зажадала приїзду до Острога знаменитого єзуїтського архітектора Джакомо Бріано, який прибув у 1630р. розкритикував проект і опрацював п’ять варіантів свого, жоден з яких не був схвалений. Тому проект комплексу розробив інший відомий архітектор Бенедикт Моллі з Риму. З 1634 р. він керував будівництвом, звівши основні споруди протягом 1634-1647 рр. Комплекс складався з високого тринавового базилікального костелу і прилеглого до нього двоповерхового корпуса колегіуму, що утворював замкнутий трапецієвидний у плані внутрішній двір. На північно-східному розі будівлі підносилася вежа астрономічної обсерваторії. Під час повстання Хмельницького козаки двічі палили й руйнували єзуїтський комплекс. Отці Єзуїти повернулися до Острога у 1659 р. і відразу почали відбудовувати колегіум і костел, відбудова закінчилася тільки у 1736 р.

Архітектура комплексу була суто бароковою. Симетричний головний фасад костелу вінчав масивний триярусний фронтон і фланкували бічні вежі. Святиня належала до архітектурного типу купольних базилік з трансептом, на перетині середньої нави з трансептом височіла досить масивна баня.

Після скасування ордену Єзуїтів у 1773 р. в колегіумі розмістився монастир Василіан, консисторія, семінарія. Після пожеж 1809 та 1821 років комплекс не відновлювали, він поступово руйнувався і в 1875 р. був розібраний на будівельний матеріал, з якого споруджено, зокрема, Острозьку чоловічу гімназію (1876р.)

Джерела:

  • Вечерський В.В., Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України, Київ 2001.